Ettevõttes tehtavad toidukulud ja maksud Eestis
Ettevõtjal tasub olla väga ettevaatlik, enne kui ta võtab ettevõtte kuludesse söögiarveid, kuna see võib kaasa tuua makse või maksualaseid riske.
SISU
Milliseid maksusoodustusi näeb seadus ette seoses toitlustamisega?
Seadus näeb ette maksusoodustuse summas 32 eurot kuus (2025. aastal 50 eurot kuus) klientide, partnerite ja külaliste vastuvõtukulude (toit, meelelahutus, transport) katmiseks. Maksusoodustus ei laiene ettevõtte töötajatele ega juhatuse liikmetele. Klientide toitlustuskulud, mis jäävad 32 euro piiresse kuus (2025. aastal 50 eurot kuus), ei kuulu maksustamisele. Maksukohustust ei teki, kuid tekib kohustus selliseid kulusid igakuiselt deklareerida.
Huvitav on see, et kui seda maksusoodustust ei kasutata, siis see „koguneb” kalendriaasta jooksul:
- Jaanuaris – 32 eurot (2025. aastal 50 eurot)
- Veebruaris – 64 eurot (2025. aastal 100 eurot)
- Märtsis – 96 eurot (2025. aastal 150 eurot)
… - Detsembris – 384 eurot (2025. aastal 600 eurot).
Maksusoodustus „nullitakse” uue kalendriaasta alguses ja algab uus arvestus. Seega, kui maksusoodustust aasta jooksul ei kasutata, saab detsembris kliente (MITTE ennast ega oma töötajaid) ja külalisi kostitada summas 384 eurot (2025. aastal 600 eurot) ilma täiendava maksustamiseta. Ärge unustage selliseid kulusid deklareerida kassapõhiselt (kui kulu on tasutud).
Kui teie ettevõttel on töötajad, siis maksusoodustuse summa suureneb. Klientide vastuvõtu ja toitlustuse kulutusi saab teha ilma täiendava maksustamiseta summas, mis vastab 2%-le sotsiaalmaksuga maksustatavatest väljamaksetest (näiteks deklareeritud palgast). Selle maksusoodustuse osa puhul kehtivad samad reeglid:
- Maksusoodustus koguneb ühe kalendriaasta jooksul.
- Uus arvestus algab uue aastaga.
- Kulud toidule ja külaliste vastuvõtule tuleb deklareerida.
- Kulude tõendamiseks on vajalikud dokumendid ja tšekid.
Klientide ja külaliste vastuvõtukulud, mis ületavad seadusega ettenähtud maksusoodustusi, maksustatakse määraga 20/80 või 25% (2025. aastal 22/78 või 28,2%).
Toit oma töötajatele ja juhatuse liikmetele
Seadus ei näe ette mingeid leevendusi ettevõtte töötajate ja juhatuse liikmete toitlustamise osas. Kogu „oma inimeste” toit maksustatakse 33% ja 20/80 määraga (2025. aastal 33% ja 22/78). Maksukoormus on ligikaudu võrdne palgamaksudega. Halb on see, et makstud maksud ei ole isikustatud, st teie töötajatel ei ole sellistelt maksudelt õigust sotsiaalsetele hüvedele (haigusraha, vanemahüvitis).
Toit lähetuses
Kõik sõltub hinnakujundusest.
«Kuidas siis elavad ettevõtted, kes osutavad toitlustusteenuseid?» – võite küsida.
Kui ettevõtte tegevus seisneb toitlustusteenuse osutamises (arvel on märgitud, et tegemist on toitlustusteenuse, konkreetse roa, joogi või kondiitritoodete eest esitatud arvega), siis võib ettevõte kanda toiduga seotud kulud ettevõtte kuludesse, kui need on vajalikud teenuse osutamiseks.
Samuti on ettevõtteid, mis ei ole spetsialiseerunud toitlustusteenuste osutamisele, kuid toitlustus on lahutamatu kaasnev teenus (näiteks hotellindus või seminaride korraldamine, kus klientidele pakutakse ka suupisteid). Sellisel juhul sõltub kõik hinnakujundusest, dokumentide vormistamisest ja nende kajastamisest raamatupidamises.
Kui arvel on teenuste eest kaks eraldi kirjet:
- tasu põhiteenuse eest,
- tasu toitlustuse eest,
siis võib julgesti kanda toidukulud ettevõtte kuludesse, ilma täiendava maksukohustuseta. Seda võib kajastada kui toitlustuskulude edasisuunamist üks-ühele – sellisel juhul on see isegi käibemaksuseaduse järgi maksuvaba käive. Või võib müüa toitlustuspakette, kusjuures toitlustuspaketi maksumus ei pea olema võrdne ühe inimese toitlustuspaketi omahinnaga ja võib sisaldada juurdehindlust.
Materjalide autor ja omanik — PUNAMOON OÜ. Materjalide ümbertrükkimine ei ole lubatud. Materjalide jagamine internetis on lubatud ainult aktiivse lingina artiklile.